תוכן עיניינים:

  1. הקמת קטגוריה חדשה
  2. בניית קטגוריות ראשיות ותתי קטגוריות - "אבא" ו"בן".
  3. סידור קטגוריות הבנים תוך שימוש ב"קבוצות קטגוריה".
  4. קטגוריות "משניות".
  5. שימוש ב"עדכון הגורף" לשיוך מוצרים לקטגוריות בצורה מהירה.

(בסוף מאמר זה צירפנו תמונה לדוגמה של חנות עם אבות, בנים וקבוצות קטגוריה).


שימו לב! חשוב לוודא שהעיצוב של החנות שלכם נתמך באפשרויות שאתם רוצים להציג, אם לא כך הדבר לא תראו את התוצאה וייתכן מצב שהעיצוב שלכם ייפגע, וודאו זאת מול צוות ההקמה של החנות שלכם או מחלקת התמיכה.


טיפ! 

1. המבנה הקטגורי של החנות חשוב מאד לצורכי קידום במנועי חיפוש ולכן נדרש לתכנן אותו בצורה נכונה, מומלץ להיעזר במומחה קידום (SEO) כדי לנצל בצורה המיטבית את קידום ביטויי החיפוש החשובים ביותר לחנות שלכם.

2. אין חובה שלכל חנות יהיה שימוש בכלל האפשרויות, חשוב לעשות שימוש באפשרויות הרלוונטיות באמת לחנות שלכם ובעיקר לניווט הנוח והקל ביותר לגולשים שלכם.


1. הקמת קטגוריה חדשה

הדבר הראשון שנעשה כשנתחיל לעבוד על האתר, אם אם נרצה להוסיף עוד קטגוריה לדרופ או לקטגוריות המעוצבות נצטרך להקים קטגוריה חדשה

לחץ/י כאן למדריך להקמת קטגוריה חדשה2. בניית קטגוריות ותתי קטגוריות אבא ובן:

שימו לב! כבר בשלב הקמת האתר יש לבקש מצוות קונימבו לאפשר מבנה קטגוריות אבות ובנים כדי שתוכלו לעבוד עם מבנה זה, אחרת המבנה יהיה קטגוריות בן בלבד (ללא אבות), לאחר הקמת החנות אי אפשר לשנות את המבנה הקטגורי ושינוי יידרוש אפיון, עיצוב ופיתוח מחדש.

חשוב להבין את העיקרון המנחה של המבנה הקטגורי:

קטגוריה יכולה להיות קטגוריית אבא (קטגוריה) רק אם היא ריקה ממוצרים בלבד, כלומר רק קטגוריית בן (תת קטגוריה) יכולה להכיל מוצרים. 

במילים אחרות: ניתן לשייך מוצרים לקטגוריה רק במידה ואין לקטגוריה זו קטגוריות בנים (תתי קטגוריות), במידה ולקטגוריה יש בנים (תתי קטגוריות) ניתן לשייך את המוצרים לקטגוריות הבנים (תתי הקטגוריות) בלבד ולא ניתן לשייך מוצר לקטגוריית האבא. מצורפת תמונה להמחשה -


כדי ליצור קטגוריות אבא ובן, ראשית יש לבנות את כלל הקטגוריות בחנות, לאחר שבנינו את הקטגוריות (או אם יש כבר את הקטגוריות לחנות קיימת) יש לשייך את המוצרים לקטגוריה הרלוונטית להם (הסבר על שיוך מהיר של כמויות מוצרים ניתן לקרוא כאן בסעיף 4 מטה).


לפני, במקביל או לאחר ששייכנו את כלל המוצרים לקטגוריות הבנים הרלוונטיות, ניגש ליצור את המבנה הקטגורי ע"י שיוך קטגוריות הבנים לקטגוריות האבא:

(שוב, יש לוודא שהקטגוריות אבא אליהן אנחנו רוצים לשייך את קטגוריות הבנים ריקות ממוצרים אחרת לא נוכל לבצע זאת)


שיוך קטגוריה לקטגוריית אבא:

הגדרות החנות > קטגוריות > לוחצים על "עריכה" של קטגוריה שאותה נרצה לשייך לקטגוריית אבא כלשהי, בתוך העריכה יש לגשת לשדה "קטגוריית אבא" ולבחור את קטגוריית האבא הרצויה.

רשימת קטגוריות האבא שתהיה לרשותכם היא כלל הקטגוריות בחנות שאין להן מוצרים כלל.

לאחר שנבצע שמירה, הקטגוריה ששמרנו תשתייך לקטגוריית האבא ותופיע בצורה הבאה ברשימת הקטגוריות >

הקטגוריה הראשית תקבל סוג "אבא" והתת קטגוריה תקבל סוג "בן" + שם קטגוריית האבא.שאלות ותשובות: 

  • אני רוצה לשייך תת קטגוריה (בן) לקטגורית אבא ואני לא מוצא בשיוך את האבא (לא מוצא את הקטגוריה אליה אני רוצה לשייך את הבן)

יש לוודא שקטגוריית האבא ריקה ממוצרים.

איך ?, יש להיכנס לעדכון גורף או לכל המוצרים ולסנן על פי קטגוריית האבא הרלוונטית (הקטגוריה שלא מופיעה בשיוך) - במידה ויש לקטגוריה מוצרים יש להעביר את המוצרים לתתי הקטגוריות הרלוונטיות כדי לרוקן אותה. במידה ואין מוצרים יש לבצע סינון על פי "פח זבל" ולוודא שאין מוצרים בפח הזבל שמשוייכים לקטגוריית האבא, במידה ויש צריך למחוק אותם.

אם לא ניתן להסיר את המוצר (במקרה שהוא נרכש), יש לשחזר את המוצר, להחליף לו את הקטגוריה ולבטל את הקטגוריה המשנית אליה הוא משוייך ואז למחוק שוב את המוצר. ניתן גם להקים קטגוריה חדשה שנקראת "לא מופיעים", לשייך אליה את כל המוצרים מפח הזבל שלא ניתן למחוק ולבטל את הצ'קבוקס של "הצג בחנות" לכל אותם המוצרים.

  • הקמתי קטגוריה ואני לא רואה אותה באתר ?

 במידה ולא משוייכים מוצרים לקטגוריה היא לא מופיעה באתר, אין היגיון להציג קטגוריה ללא מוצרים.

  • הקמתי קטגוריה, הוספתי אליה מוצרים ואני לא רואה אותה באתר.

יש לנקות קאש לאתר (הגדרות החנות - כללי). במידה ואין ניתן לפנות לתמיכה לאפשור הכפתור.


3. סידור קטגוריות הבנים תוך שימוש ב"קבוצות קטגוריה":

קבוצות נועדו לעשות סדר במידה ויש כמות קטגוריות בנים גדולה תחת אותו אבא (קטגוריה), במקרה כזה נרצה לעשות סדר עבור הגולש כדי שיוכל להתמצא בצורה טובה יותר ולנווט בחנות ביתר קלות.

כל מה שנדרש לבצע הוא לתת את אותו שם בדיוק של קבוצה לקטגוריות בן שאותן רוצים לקבץ תחת אותה הקבוצה, בנוסף יש לרשום בעמודת מיקום סדרה רציפה תחת הקבוצה המשותפת.
לדוגמה: כל תתי הקטגוריות שמשוייכות לקבוצה מספר אחת תקבל את המיקומים 101,102,103 וכו'...כל תתי הקטגוריות שמשוייכות לקבוצה מספר 2 תקבל את המיקומים 110,111,112 וכו'..

*שימוש בפיצ'ר זה ניתן לשימוש באתרים אשר עוצבו המבנה של קבוצות קטגוריות.


לעיתים אם תתקלו בבעיות יש לבצע את הפתרונות הרשומים:

2.1 למה מופיע לי פעמיים אותו הנושא (שם הקבוצה) באתר ?

פתרון:

לא הגדרת סדרת מספרים רציפה במיקומים לכל תתי הקטגוריות עם אותו שם קבוצה.


4. קטגוריות משניות:

קטגוריות משניות נועדו למצבים בהן אתם מעוניינים שמוצר מסויים יופיע ביותר מקטגוריה אחת בחנות, מצב זה רלוונטי לתחומים מסויימים של מוצרים - אם אין הכרח פונקציונלי/שימושי לא מומלץ לשייך מוצר לכמה קטגוריות בחנות משום שזה יכול לבלבל את הגולשים שלכם.


איך יוצרים ומשייכים מוצרים לקטגוריות משניות?

אם מדובר בקטגוריה חדשה, יש ליצור קטגוריה בחנות באופן רגיל (הגדרות החנות> קטגוריות> יצירת קטגוריה חדשה) או ניתן לשייך את המוצר לקטגוריה קיימת כמובן. 

שימו לב! יש לוודא שאתם משייכים לקטגוריית "בן" (תת קטגוריה) ולא "אבא" (קטגוריה ראשית).


לביצוע הפעולה יש להכנס לעריכת המוצר שאותו רוצים לשייך לקטגוריה המשנית, תחת לשונית "כללי" בשדה "קטגוריה משנית" יש לבחור את הקטגוריה הרצויה לשיוך.

מרגע שתשייכו את המוצר לקטגוריה משנית כלשהי תיווצר רשימת הקטגוריות המשניות שאליה הוא שייך ובמקביל תיווצר האפשרות להסרת המוצר מקטגוריה משנית ששייכתם אליה.


כעת הקטגוריה מוגדרת כמשנית ונוכל לראות אותה תחת רשימת הקטגוריות המשניות לניהול נח וקל וכדי שתוכלו לראות את כלל המוצרים המשוייכים לקטגוריה משנית מסויימת.

הגדרות החנות> קטגוריות משניות

בכניסה לכל קטגוריה משנית ברשימה (כניסה ע"י לחיצה על שם הקטגוריה) ניתן לראות את כלל המוצרים המשוייכים אליה (בחלק התחתון של הרשימה), להסיר מוצרים או לקבוע את סדר ההופעה שלהם בקטגוריה זו.


5 שימוש ב"עדכון הגורף" לשיוך מוצרים לקטגוריות בצורה מהירה:

לאחר שיצרתם את המבנה הקטגורי בצורה הנכונה לחנות שלכם ויש לכם מוצרים בחנות תוכלו לעשות שימוש במערכת ה"עדכון גורף" כדי לשייך כמויות מוצרים במכה אחת, תוכלו לבצע זאת בצורה זו:

היכנסו ל- עדכון גורף

בחרו את המוצרים דרך מערכת הסינונים מעלה, למשל בחרו את כלל המוצרים בקטגוריה לבחירתכם, פעולה זאת איננה ניתנת לביטול לכן יש לשים לב לשינויים שמבצעים בעדכון הגורף.

לאחר שיש לכם את המוצרים לשיוך בעדכון הגורף רדו לשורות 5 או 14 (לפי הצורך) ושייכו את המוצרים, סיימתם (-:
חנות לדוגמה העושה שימוש בקטגוריות אבא, בנים וקבוצות קטגוריה: